Tampon Baskıda Klişe Seçimi

Tampon Baskıda Klişe Seçimi

Tampon Baskıda Klişe Seçimi

Aşağıdaki liste, tampon baskıda günümüzde kullanılmakta olan klişe türlerini açıklamaktadır:

Polimer Tampon Baskı Klişeleri

Çok farklı kalitelere sahip birçok çeşidi olduğunu hatırlatmalıyız
 

a.Tek pozlamalı (Plaka derinliği rölyef derinliği ile aynıdır (genelde 30 mikron).)
    b.Çift pozlamalı (Derinlik değişebilir. Ayrıntıları aşağıda açıklanacaktır.)

Çelik Tampon Baskı Klişeleri

 

a.İnce çelik (Esnek, yaklaşık kalınlığı 0,5 mm)
    b.Kalın çelik (Yaklaşık kalınlığı 6 – 12 mm)

Tampon baskı makineleriyle olan deneyimlerimiz, eski nesil sıyırma bıçaklı makineleri ve yeni nesil seramik sıyırma halkalı, kapalı mürekkep hazneli makineleri kapsamaktadır. Klişe seçimi söz konusu olduğunda, bu tampon baskı makinası tiplerinin her birinin, ayrı özelliklere sahip olduğunu belirtmemiz gerekir.

Tampon baskı klişesi seçerken aşağıdaki noktalar dikkate alınmalıdır:

   
 1. İşin büyüklüğü.
   
 2.  
 3. En büyük / en küçük mürekkep bölgesinin kapladığı alan.
   
 4.  
 5. İhtiyaç duyulan mürekkebin kalınlığı ve örtücülüğü.
   

Göz önünde bulundurulan ilk faktör genellikle maliyettir, çünkü maliyet faktörü klişenin seçileceği tampon baskı işinin büyüklüğüyle doğrudan ilgilidir. Polimerle birlikte açık mürekkep hazneli sıyırma bıçağı sistemi kullanılırsa bir işten başka bir işe çok daha hızlı geçilebilir, bu nedenle az miktarlı işlerde hem maliyet hem de geçiş hızı dikkate alınarak polimer tercih edilir.

10.000 baskıyı aşan herhangi bir baskı işi genelde en az bir, bazen daha fazla polimer klişe gerektirecektir. Bu sebeple, kendi klişelerinizi yapma imkanına sahip değilseniz, baskı işinin kesintiye uğramasını önlemek için ince veya kalın çelik klişeyle işe başlamanız sizin için muhtemelen daha iyi olur. Ayrıca, yedek olarak bulundurmak üzere birden fazla polimer klişe de sipariş edebilirsiniz. Ama şunu da unutmayın ki ucuz polimer klişe sipariş ederek elde ettiğiniz tasarruf, klişenin bozulması durumunda ve makinenin çalışmadığı süreler boyunca ziyan olacaktır.

Polimer klişe kullanımında klişenin narin polimer yüzeyinin parçalanmasını önlemek için daha uygun (genellikle daha esnek) bir sıyırma bıçağı seçilmesi de gereklidir. Bu esnek sıyırma bıçağı, bıçakla paralel duran resim bölgelerine ve resimlerin tramlı bölümlere yol açan geniş mürekkep bölgelerine de daha kolay girebilir. Bu işleme genelde “bıçak dalması” adı verilir. Çoğu zaman, üst üste birkaç baskı bile sorunu çözmeye yeterli olmayacaktır ve resme açı vermek de problemi çözmezse daha keskin bir sıyırma bıçağı kullanmanız gerekecektir. Daha keskin bir sıyırma bıçağı kullanıldığında, bıçağın dalmasını önlemek ve mürekkep tabakasının düzlüğünü sağlamak için çoğunlukla geniş bölgelerde çelik plaka kullanmak icap eder.

www.tri.com.tr tampon baskı uzmanı: TRİ Elektronik