Tampon Baskıda Tram

Tampon Baskıda Tram Esasları

Tampon Baskıda Tram

Klişede oluşturulan bölge geniş bir boşluktan ibaret değildir; klişe tram filmiyle pozlanmak suretiyle oluşturulan küçük tepecikler içerir (70 LPI %70 300 LPI %90 arasında tramlar uygulanır). Oluşturulan bölgede, düzensizce dağıtılmış tepecik ve çukurlardan oluşan bir krater görüntüsü hakimdir.

Bu tümsek ve çukurlar 4 amaca hizmet eder:

     
  1. Sıyırma bıçağına destek olmak ve bıçak dalmalarını önlemek.
  2.  
  3. Mürekkepteki yüzey geriliminin kırılmasına yardımcı olmak ve tamponun daha düz bir mürekkep tabakası almasını sağlamak.
  4.  
  5. Sıyırma işlemi sırasında mürekkebin resmin etrafında hareket etmesini önlemek.
  6.  
  7. Mürekkep alma sırasında oluşan tampon basıncı nedeniyle oluşabilecek aşırı mürekkep hareketini önlemek.

Eski nesilaçık mürekkep hazneli tampon baskı makineleri çoğu zaman yalnızca çelik klişelerle birlikte kullanılır, çünkü bu makinelerin polimer kullanacak şekilde ayarlanması biraz ustalık ve deneyim gerektirir. Seramik sıyırma halkalı kapalı mürekkep haznesiyle birlikte ince/kalın çelik ya da polimer klişelerin kullanımı daha kolaydır.

Yeni nesil kapalı mürekkep hazneli tampon baskı makineleri (en azından kaliteli seramik sıyırma halkası olanlar) 100.000’den daha az tirajlı baskı işlerinde polimer klişelerle iyi uyum sağlar. 100.000 sınırının geçildiği işlerde ince çelik klişe kullanımı tavsiye edilir, çünkü bu klişeler görece daha ucuzdur ve 1.000.000 baskıya kadar kolaylıkla dayanabilirler.

Polimer üzerinde seramik sıyırma halkalı hazne kullanıldığında da bıçak dalması sorunları oluşabilir ama bu çok nadirdir. Rölyef oluşturma tekniğinde çok dikkatli davranarak ve çift pozlamalı yüksek kalite polimerler kullanarak bu sorunların üstesinden gelinebilir. Seramik sıyırma halkalı hazne kullanıcıları, açık hazneli sistem kullanıcılarına kıyasla bu tip bıçak dalması sorunlarıyla daha az karşılaşmaktadır.  Bunun sebebi, halkanın oluşturulan rölyefin içine bükülememesidir. Olası herhangi bir dalmanın sebebi klişenin bükülmesidir.  Bundan dolayı, çok ince ve esnek bir klişenin daha az esnek ve ağır bir polimer veya ince çelik klişeye kıyasla daha fazla boşalma yaratacağını söyleyebiliriz. Geniş baskı alanlarının çapının 2,5 cm'yi geçtiği durumlarda iyi hazırlanmış, tramlı bir ince çelik klişe kullanılması her zaman işe yarar.

Çift pozlamalı polimerler her zaman yarım tonlu hatlara sahiptir ve çoğu zaman bu tip klişe kullanılarak gözeneklerin bertaraf edildiği görülür. Çift pozlamalı klişe aynı zamanda tampon baskı makinesinin uygulamaya en uygun rölyef derinliğini oluşturmasına olanak tanır. Örneğin tahta veya deriye yapılan baskılarda, plastik ve cam gibi daha az gözenekli maddelere yapılan baskılara kıyasla her zaman rölyef derinliği fazla olan bir klişe gerekir.

Tek pozlamalı polimerin çift pozlamalı polimere göre tek bir avantajı vardır ki o da aşırı ince ayrıntılar içeren resimlerde geçerlidir; çünkü ekran çok ince ayrıntıları maskelediği için bu ayrıntılar ikinci pozlamada kaybolmaya meyillidir. Tek pozlamalı klişe çoğunlukla daha pahalıdır ve yalnızca oluşturulacak hatlar ince ayrıntılar içeriyorsa kullanılması tavsiye edilir. Daha büyük resimlerle tek pozlamalı klişe kullanılması durumunda "bıçak dalması" sorununuyla karşılaşma ihtimalini artmaktadır.

İşyerinizde kendi polimer klişenizi yapabileceğiniz ekipmana sahipseniz yıpranan veya hasar gören bir klişeyi çabucak değiştirme imkanınız olacağı için, baskı içinde kullanacağınız klişenin seçimi sizin için daha küçük bir dert olacaktır.

www.tri.com.tr tampon baskı uzmanı: TRİ Elektronik