Kahvenin Tarihi

Kahvenin Tarihi

Kahvenin Tarihi

Tüm dünyada sevilen bir içecek olan kahvenin tarihi yolculuğunun 575 ile 850 seneleri arasında başladığına inanılır. Keçi çobanı Kaldi efsanesinin rivayet edildiği Habeşistan, namı diğer Etiyopya'nın dağlarında kahve ağaçları asırlardır süregeldikleri yaban halleriyle yetişmektedir. Bundandır ki kahve konusunda sözü geçen birçok bilgin, kahvenin anavatanı olarak Afrika Boynuzu'nda bulunan Etiyopya'yı işaret eder.

Efsane olarak anlatılsa da Kaldi'nin hikayesinde bir doğruluk payı vardır diye aktaralım. Rivayete göre Kaldi, keçilerinin bir ağacın meyvesini yedikten sonra neşelendiklerini, hoplayıp zıpladıklarını, hatta geceleri uyumak istemediklerini fark etmiş.

Kaldi bu buluşunu, topladığı çekirdeklerle beraber, yakındaki Sufi tekkesinde bulunan bir dervişe sunmuş. Sufi ilk başta fikri onaylamamış ve çekirdekleri ateşe atmış. Kavrulan çekirdeklerden yayılan aroma, güzel bir içeceğin esin kaynağı olmuş.

Çekirdekler oracıkta öğütülmüş, sonra suda kaynatılmış ve bizim bildiğimiz haliyle kahvenin ilki içilmiş. Sufi, kahvenin uzun gece ayinlerinde onu uyanık ve zinde tuttuğunu fark etmiş. Çok geçmeden tekkedeki diğer dervişler de kahveyi sevmişler ve kahvenin Yemen Arabistan ve Istanbul'a olan uzun yolculuğu başlamış ve en nihayetinde de tüm Dünya'ya yayılmış.

Daha fazla bligi: www.kahvem.co/tarihi/ | www.caffedoppio.com/espresso_makineleri/